تبلیغات
عشق نماز - اهمیت نماز از نظر آیات وروایات

بر اهمیت نماز در همه ادیان به خصوص در دین اسلام تاکید زیادی شده است.
در قرآن کریم آمده است: الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالْغَیْبِ وَیُقِیمُونَ الصَّلوةَ
(پرهیزکاران) کسانی هستند که به روز غیب ایمان می آورند و نماز را بر پای می دارند.(سوره بقره آیه 3)
حضرت علی (ع) در نامه 47 نهج البلاغه می فرماید:"نماز ستون دین است" 


امام صادق (ع) می فرماید :
أَوَّلُ مَا یُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ عَلَى الصَّلَاةِ فَإِذَا قُبِلَتْ قُبِلَ مِنْهُ سَائِرُ عَمَلِهِ وَ إِذَا رُدَّتْ عَلَیْهِ رُدَّ عَلَیْهِ سَائِرُ عَمَلِه
نخستین چیزى که بنده را در رابطه با آن مورد محاسبه قرار میدهند نماز است، اگر پذیرفته شود اعمال دیگر نیز پذیرفته میگردد و اگر رد شود سایر اعمال نیز رد می شود.


امام حسین (ع) در عصر تاسوعا هنگامی لشکر عمر سعد تصمیم به حمله می گیرد به حضرت ابوالفضل دستور می دهد که برو از دشمن یک شب وقت بگیر تا ما به نماز و عبادت بپردازیم به راستی که من نماز را دوست می دارم .
و در روز عاشورا هنگامی که یکی از یاران امام فرارسیدن وقت نماز را به امام یادآوری می کند امام در حق او دعا میفرماید: خداوند تو را از نمازگزارانی که به یاد خدا هستند قرار دهد.
نماز امام حسین(ع) در روز عاشورا هنگامی که دشمنان در حال حمله بودند نشان از اهمیت این فریضه مهم دارد. 

خداوند در قرآن می فرماید:«یا ایها الذین آمنوا اذكروا الله ذكرا كثیرا و سبحوه بكرة و اصیلا»: ای کسانی که ایمان آورده اید ! خدا را بسیار یاد کنید . و صبح و شام او را نیایش کنید (سوره احزاب ، آیات 41 و . 42). در مورد نماز پیغمبر اكرم فرمود و یا ائمه اطهار فرمودند ( چون هم در كلمات رسول اكرم هست و هم در كلمات ائمه )

 « الصلوة عمود الدین » (وسائل ، ج‏3 ، ص 23 ، ح . 13)نماز عمود خیمه دین است یعنی اگر دین را به منزله یك خیمه بر پا شده‏ای بدانیم كه هم چادر دارد و هم طناب و هم حلقه و هم میخی‏ كه بزمین كوبیده‏اند و هم عمودی كه آن خیمه را بر پانگاه داشته است ، نماز به منزله عمود این خیمه بر پا شده است  و مخصوصا در حدیث نبوی كه‏ رسول اكرم بیان فرموده است ، همین مطلب به همین شكل توضیح داده شده است.

درباره نماز وارد شده است : « ان قبلت قبل‏ ما سواها و ان ردت رد ما سواها » (وسائل ، ج‏3 ، ص 22 ، ح 1 ): یعنی شرط قبولی و پذیرش سایر اعمال‏ انسان قبولی نماز است . به این معنی كه اگر انسان كارهای خیری انجام‏ بدهد و نماز نخواند و یا نماز بخواند اما نماز نادرست و غیر مقبولی كه‏ رد بشود ، سایر كارهای خیر اوهم رد می‏شود . شرط قبولی سایركارهای خیر انسان قبول شدن نماز اوست . در حدیث دیگر است كه : 

« الصلوة قربان كل تقی » (نهج البلاغه ، حكمت 131 ، ص . 1152 ) ، نماز مایه‏ تقرب هر انسان پرهیز كار است . باز در حدیث دیگر است كه شیطان همیشه‏ از مؤمن ناراحت و گریزان است ، مادامی كه مراقب و محافظ نمازش هست و امثال اینها كه ما در اخبار و احادیث زیاد داریم و حتی از خود قرآن مجید می‏توان این مطلب را یعنی اهمیت فوق العاده نماز را استنباط كرد. نماز، جزء برنامه انبیاء بوده است . حضرت عیسی (ع) در گهواره می گوید: خداوند مرا تا زنده هستم به نماز و زكات سفارش كرده است : «وأوصنی بالصلوة والزكوة ما دمت حیّا» (مریم ، 31) امام حسین (ع)، حتی ظهر روز عاشورا در میدان مبارزه و در برابر تیرهای دشمن هم نماز را رها نكرد.

حضرت ابراهیم (ع) ، همسر وكودك خویش را در بیابان های داغ مكّه ، كه آن هنگام هیچ آب و گیاهی نداشت ، مسكن داد و گفت : خدایا، تا نماز به پا دارند:

«اّنی أسكنت من ذریتی بواد غیر ذی زرع عند بیتك المحرم ربنا لیقیموا الصلوة» (ابراهیم ، 37) پیشوایان معصوم ما، هنگام نماز، رنگ خود را می باختند و می فرمودند: وقت ادای امانت الهی وحضور در پیشگاه الهی است . (بحار الانوار ، ج 81) گرچه بعضی نماز را به طمع بهشت یا ترس از عذاب جهنم می خوانند، امّا امیرالمومنین (ع) نماز را نه برای تجارت یا سپری از آتش ، بلكه بخاطر شایستگی خدا برای عبادت ، انجام می دهد. (نهج البلاغه ، حکمت ،237) برای اهتمام به این برنامه سازنده ، اسلام به پدران و مادران سفارش كرده كه اطفال خود را قبل از بلوغ، مثلا از سن ّ هشت سالگی به هر نحو كه می توانند وادار به نماز كنند و گاهی هم بخاطر بی اعتنایی شان ، از خود خشونت نشان دهند. (وسائل اشیعه ، ج 3 ، ص 13) آنكه اهل نماز است ، با مبداء هستی مرتبط است . مثل خلبانی كه با اتاق فرمان ارتباط دارد. نماز، سبب آمرزش گناهان و زدودن آثار لغزش هاست

قرآن ، پس از دستور به نماز، می فرماید:

«اّن الحسنت یذهبن السیئات » (هود ، 114) نیكی ها، بدی ها را از بین می برد. خداوند در سوره ی نور می فرماید:

« وَ اقیمُواالصَّلاةَ وَ اتواالزَّكاة وَ اَطیعُواالرَّسوُلَ لعَلكُمْ ترْحَمُونَ» (نور/ 56) " و نماز را بر پا دارید و زكات بدهید و رسول را اطاعت كنید تا مشمول رحمت شوید."خداوند در این آیه اولین شرط برای داخل شدن در رحمت را برپایی نماز برمی شمارد.در آیه دیگر خداوند به همراهی خدا با نمازگزاران اشاره می کند و می فرماید:

«"وَ لقَدَ اَخذاللهُ میثاقَ بَنی اِسْرائیلَ وَ بَعَثنا مِنهُمْ اثنیْ عَشَرَ نقیباً وَ قالَ اللهُ اِنّی مَعَكُمْ لَئِنْ اَقَمتمُ الصَّلاةَ. (مائده / 12) " و خدا از بنی اسرائیل پیمان گرفت و از آنها دوازده رهبر و سرپرست برانگیختیم و خداوند گفت من با شما هستم اگر نماز را بر پا دارید… . در این آیه حمایت و همراهی خدا از بنی اسرائیل را مشروط به شروطی می كند كه اولین آنها بر پاداشتن نماز است. یعنی تا وقتی كه نماز را برپا دارند مشمول حمایت خداوند می شوند و ترك نماز، ترك هدایت خداوند را در پی دارد.

این معنا می تواند شامل تمام نمازگزاران و تاركان نماز نیز باشد.در جای دیگر خداوند در مورد اهمیت نماز می فرماید:

« وَ الَّذِینَ یُؤْمِنُونَ بِالاَخِرَةِ یُؤْمِنُونَ بِهِ وَ هُمْ عَلى صلاتهِمْ یحَافِظونَ(انعام ، 92) : آنها كه به آخرت ایمان دارند به آن ایمان مى آورند و مراقب نمازهاى خویش مى باشند .دراین آیه از میان تمام دستورات دینى تنها اشاره به نماز شده است و همانطور كه مى دانیم نماز مظهر پیوند با خدا و ارتباط با او است و به همین دلیل از همه عبادات برتر و بالاتر است ، و به عقیده بعضى هنگام نزول این آیات تنها فریضه اسلامى همین نماز بود .در جای دیگر درباره اهمیت نماز شب بیان می کند که

« تَتَجَافى جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضاجِع یَدْعُونَ رَبهُمْ خَوْفاً وَ طمَعاً وَ مِمَّا رَزَقْنَهُمْ یُنفِقُونَ(سجده ،16)»: پهلوهایشان از بسترها در دل شب دور مى شود ( بپا مى خیزند و رو به درگاه خدا مى آورند ) پروردگار خود را با بیم و امید مى خوانند ، و از آنچه به آنها روزى داده ایم انفاق مى كنند . جمله تتجافى جنوبهم عن المضاجع اشاره است به مساله نماز شب .

در حدیثى از امام صادق (علیه السلام) مى خوانیم : 

«ما من حسنة الا و لها ثواب مبین فى القرآن ، الا صلوة اللیل ، فان الله عز اسمه لم یبین ثوابها لعظم خطرها ، قال : فلا تعلم نفس ما اخفى لهم من قرة اعین »: هیچ عمل نیكى نیست مگر اینكه ثواب روشنى در قرآن براى آن بیان شده ، مگر نماز شب كه خداوند بزرگ ثواب آن را روشن نساخته به خاطر اهمیت آن ، لذا فرموده است : هیچكس نمى داند چه ثوابهائى كه مایه روشنائى چشمان است براى آنها نهفته شده است .

در روایتى از امام باقر (علیه السلام) چنین مى خوانیم كه به یكى از یارانش فرمود :

 «الا اخبرك بالاسلام اصله و فرعه و ذروة سنامه» : آیا ریشه و شاخه و بلندترین قله اسلام را به تو معرفى كنم ؟ .راوى عرض كرد بفرمائید : فدایت شوم . فرمود :

« اما اصله الصلوة ، و فرعه الزكاة ، و ذروة سنامه الجهاد ! »: ریشه اش نماز است و شاخه اش زكات ، و قله مرتفع آن جهاد است . سپس افزود : اگر بخواهى تمام ابواب خیر را به تو معرفى كنم . راوى مى گوید : بفرمائید فدایت شوم . امام فرمود :

« الصوم جنة ، و الصدقة تذهب بالخطیئة ، و قیام الرجل فى جوف اللیل بذكر الله ، ثم قرأ تتجافى جنوبهم عن المضاجع» : روزه سپرى است در مقابل آتش و صدقه محو كننده گناه است ، و بر خاستن انسان در دل شب او را به یاد خدا مى اندازد ، سپس آیه تتجافى جنوبهم عن المضاجع را تلاوت فرمود . در تفسیر مجمع البیان از معاذ بن جبل چنین نقل شده كه در غزوه تبوك در خدمت رسولخدا (صلى الله علیه وآله وسلّم) بودم ، گرما همه را سخت ناراحت كرده بود و هر كس به گوشه اى پناه مى برد ، ناگهان دیدم كه پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلّم) از همه به من نزدیكتر است ، خدمتش رفتم عرض كردم : اى رسول خدا (صلى الله علیه وآله وسلّم) ! عملى به من بیاموز كه مرا وارد بهشت كند ، و از آتش دوزخ دور سازد .

فرمود : سؤال بزرگى كردى ، اما پاسخ آن براى كسى كه خدا بر او آسان كرده است مشكل نیست سپس افزود :

 «تعبد الله و لا تشرك به شیئا و تقیم الصلوة المكتوبة و تؤدى الزكوة المفروضة و تصوم شهر رمضان »: خدا را پرستش كن و چیزى را شریك او قرار نده نمازهاى واجب را انجام ده و زكات واجب - حق مستمندان - را اداء كن و ماه رمضان را روزه بگیر . بعد فرمود : و اگر بخواهى از ابواب خیرات به تو خبر مى دهم عرض كردم اى پیامبر بفرمائید فرمود :

« الصوم جنة من النار و الصدقه تكفر الخطیئه و قیام الرجل فى جوف اللیل یبتغى وجه الله ثم قرأ هذه الایه تتجافى جنوبهم عن المضاجع »: روزه سپرى است در برابر آتش و انفاق در راه خدا كفاره گناهان است ، و قیام انسان در دل شب براى خشنودى خدا .

سپس آیه تتجافى جنوبهم را قرائت فرمود . خداوند در جای دیگر می فرماید:

«فَإِذَا قَضیْتُمُ الصلَوةَ فَاذْكرُوا اللَّهَ قِیَماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِكمْ فَإِذَا اطمَأْنَنتُمْ فَأَقِیمُوا الصلَوةَ إِنَّ الصلَوةَ كانَت عَلى الْمُؤْمِنِینَ كِتَباً مَّوْقُوتاً(نساء،103) و هنگامى كه نماز(نماز خوف) را به پایان رسانیدید خدا را یاد كنید در حال ایستادن و نشستن و به هنگامى كه به پهلو خوابیده اید ، و هر گاه آرامش یافتید، نماز را ( به صورت معمول ) انجام دهید ، زیرا نماز وظیفه ثابت و معینى براى مؤمنان است . منظور از یاد خدا در حال قیام و قعود و بر پهلو خوابیدن ، ممكن است همان حالات استراحت در فاصله هائى كه در میدان جنگ واقع مى شود باشد و نیز ممكن است به معنى حالات مختلف جنگى كه سربازان گاهى در حال ایستادن و زمانى نشستن و زمانى به پهلو خوابیدن ، سلاحهاى مختلف جنگى از جمله وسیله تیراندازى را بكار مى برند ، بوده باشد . آیه فوق در حقیقت اشاره به یك دستور مهم اسلامى است ، كه معنى نماز خواندن در اوقات معین این نیست كه در سایر حالات انسان از خدا غافل بماند بلكه ، نماز یك دستور انضباطى است كه روح توجه به پروردگار را در انسان زنده مى كند و میتواند در فواصل نمازها خدا را به خاطر داشته باشد خواه در میدان جنگ باشد و خواه در غیر میدان جنگ .


برچسب ها: اهمیت نماز از نظر آیات وروایات،

تاریخ : یکشنبه 28 دی 1393 | 08:01 ب.ظ | نویسنده : محمدرضا علی پور ایوری | نظرات

  • جعبه جادویی
  • فروش بک لینک انبوه
  • ضایعات