تبلیغات
عشق نماز - استخفاف و کوتاهی در نماز

کوتاهی در نماز

در روایت بحثی بنام استخفاف نماز و بحث تضییع نمازاست. 

روایت داریم: کسی که نماز میخواند و نماز را خوب ادا نکند، نماز او را نفرین می کند. می گوید: تو مرا ضایع کردی، خدا تو را ضایع کند.

 وای به انسانی که نماز او را نفرین کند. و اگر نماز را خوب ادا کند می گوید: مرا حفظ کردی، خدا تو را حفظ کند و خود نماز دعا میکند. در روایت تعبیری بنام سرقت از نماز داریم. 

سارق ترین مردم کسی است که از نمازش سرقت کند.

یعنی از نماز کم بگذارد . رکوع را کم بگذاردد. سجده را کم بگذارد. کسی پیش پیامبر رفت و پیامبر گفت: دعایی بکن که برآورده شود . او گفت: در بهشت همسایه تو باشم. پیامبر گفت  تو هم قول بده با سجده های طولانی مرا یاری کنی . 

کسی خیلی سریع نماز می خوانئ. مثل کلاغی که به زمین نوک می زند

پیامبر گفت: اگر این بمیرد بر دین من نمرده است . این خیلی مهم است که ما سرقت از نماز نکنیم . یعنی آن چیزی که وظیفه است انجام بدهیم . نماز را تضییع نکنیم . استخفاف و سستی در نماز نداشته باشیم . فرض کنید می خواهیم نماز ظهر بخوانیم . 

چند ساعت وقت داریم ولی فردی آمد آخر وقت را برای نماز خواندن پیدا کرد . همه کارهایش را کرد ، فیلم هایش را نگاه کرد ،

 غذایش را خورد و خوابش را انجام داد و وقتی می خواهد نماز قضا بشود ، شروع به خواندن نماز می کند ،

 این ها استخفاف است . شما می خواهید غذا بخورید ، دقیقه آخر می خورید ؟ و یا می خواهید ثبت نام کنید در دقیقه آخر ثبت نام می کنید ؟ یکی از مصادیق استخفاف به نماز استخفاف به اول وقت است . فضلیت نماز اول وقت مثل فضلیت آخرت به دنیا است.

در روایت داریم: کسی که شاداب وضو می گیرد، سریع تر از صراط عبور می کند .

 در صراط گذرگاه هایی هست که به آن مرصاد می گویند . وقتی وضو میگیرید بگویید: خدایا من را از توابین و پاکیزگان قرا بده . سوره انا انزلناه بخوانید . موقع وضو با هم حرف نزنید و شادابی را از همین جا شروع کنید .

 حالا می خواهیم نماز بخوانیم . آقا حواسش به تلویزیون هست به بچه اش هست ، به جایی که رفت و آمد هست ، هست . نماز دست و پا شکسته می خواند . این استخفاف نماز است . مکانی پیدا کنید که خلوت باشد . زمانی پیدا کنید که واسع باشد یعنی وقت زیاد باشد . فراغت قلب داشته باشید یعنی چیزی در ذهنتان نباشد . با این حال نماز بخوانید . با اذان و اقامه و ذکری و یک حمد و سوره شمرده  شمرده وصحیح.

 در رکوع حداقل سه تا سبحان الله یا سبحان ربی العظیم و بحمده بگویید .

 بعضی ها این را خیلی تند میگویند . استخفاف در ادا یعنی بدون توجه میخواند . اگر برای هر رکعت دو دقیقه وقت بگذاریم خوب است زیرا یکساعت پای سریال می نشینیم . با این توجه ها لذت را هم می چشیم و این نماز ، جلوی منکر را می گیرد.


برچسب ها: کوتاهی در نماز،

تاریخ : پنجشنبه 20 آذر 1393 | 06:43 ب.ظ | نویسنده : محمدرضا علی پور ایوری | نظرات

  • جعبه جادویی
  • فروش بک لینک انبوه
  • ضایعات